ÆRØ: Ærøexpressen har skrevet kontrakt med det tyske rederi Förde Reederei Seetouristik om driften af den kommende privatfinansierede færgeoverfart mellem Marstal og Rudkøbing, skriver Fyns Amts Avis.
Fra starten af Ærøexpressens tilblivelse havde bestyrelsen bag projektet ellers satset på, at der kunne indgås en aftale med rederiet Færgen, der blev opkøbt af Molslinjen, og som driver en række andre ruter rundt om i landet, men en større handel kom i vejen for samarbejdet.
- Der er fordele og ulemper ved begge rederier, vi har haft i kikkerten. Færgen var en vigtig fødselshjælp for os, og man kan sige, at der kunne have været noget synergi i forhold til rederiet, der jo også driver Spodsbjerg-Tårs, siger Boye Kromann, næstformand for Ærøexpressen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.